Jak napsat motivační dopis, který Vás zavede přímo k pracovnímu pohovoru?

Určitě jste již slyšeli, že recruiteři mají velmi omezený čas na prohlížení životopisů. Z tohoto důvodu můžete být požádáni o motivační dopis, který je zkrácenou a účinnou formou úvodní prezentace. Jak ale takový motivační dopis napsat, abyste si zajistili pracovní pohovor? Jakákoli forma úvodního představení musí být velmi stručná a efektivní. Přinášíme Vám tipy od předního světového kouče v oblasti kariéry a leadershipu, Andrewa LaCivita, abyste při příští příležitosti byli opravdu připraveni!

Jak byste měli motivační dopis strukturovat?
  • Jasně vyjádřete zájem o konkrétní pozici a vysvětlete, proč Vás tato pozice zaujala.
  • Popište své zkušenosti a kvalifikace relevantní pro danou pozici.
  • Vysvětlete, proč si myslíte, že jste silným kandidátem. Jedná se o Váš názor, díky kterému ale náborářům ukážete, že věříte ve své schopnosti. To je to, co náboráři chtějí slyšet.
  • Odkažte na hlavní část svého přiloženého životopisu, kde jsou kromě Vašeho profilu patrné i tři významné úspěchy, které jsou rovněž v souladu s poptávanou pozicí.
  • V poslední větě vyjádřete, že byste ocenili příležitost k osobnímu rozhovoru, ať už na tuto konkrétní pozici nebo na jinou pozici v rámci organizace. Je důležité zdůraznit i zájem o jiné pracovní pozice, abyste náboráři připomněli ujistit se, že přemýšlí o všech pozicích v organizaci. I když se to může zdát samozřejmé, není to vždy v rámci dlouhého náborového procesu běžná praxe.

Motivační dopis by měl být stručný a měl by přesvědčit k přečtení životopisu a zaslání pozvánky na pohovor. To vše ideálně ve čtyřech, maximálně pěti větách.

Pokud Vás zajímají konkrétní formulace, které je vhodné využít, doporučujeme Vám shlédnout celé video: