Potýkáte se se stresem? Naučte se s ním pracovat!

V dnešní době je velmi časté, že se škola i práce prolínají s naším osobním životem. Vysoké nároky v práci i ve škole často mohou vést k dlouhodobému stresu, který může vyústit až v syndrom vyhoření. Jak se těmto potížím vyhnout? A co je to vlastně syndrom vyhoření?

Syndrom vyhoření je Světovou zdravotnickou organizací WHO definován jako stav vznikající z dlouhodobého pracovního stresu a vyznačuje se vyčerpáním, poklesem motivace a pracovní výkonnosti či pocity méněcennosti. Jeho dalšími častými příznaky jsou únava, ztráta energie, pesimistické myšlení, úzkosti, pocity beznaděje, zklamání či osamělosti, poruchy spánku, poruchy paměti, pokles kreativity, ztráta motivace, poruchy trávení a dýchání a další.

Co podporuje dlouhodobý stres?
  • nedostatek kontroly nad Vaší prací (docházkou, pracovními povinnostmi, objemem práce),
  • vysoká či nejistá pracovní očekávání,
  • práce ve stresujícím nebo chaotickém prostředí,
  • nenaplňující či monotónní práce,
  • příliš časově náročná práce,
  • izolace nebo špatný kolektiv.

Stres vzniká reakcí na možné hrozby, zatímco vyhoření je už fyzický a psychický stav vzniklý působením dlouhotrvajícího přílišného stresu. Určitá dávka stresu může být prospěšná a může Vám pomoci podat lepší výkon. Zato chronický stres může vést k vyhoření, které vede ke kompletnímu vyčerpání a neschopnosti vykonávat práci, kterou jste dosud vykonávali na denní bázi.

Syndromu vyhoření se dá zabránit. Obvykle pomůže kompletní změna myšlení a zejména návyků:
  • vezměte si na nějakou dobu volno a odpočiňte si,
  • zkuste změnit přístup k Vaší práci,
  • uspořádejte si své priority – dejte si do pořádku spánek, využívejte efektivně svůj volný čas a nastavte si své hranice,
  • zařaďte do svého režimu pravidelný pohyb.

Nezapomeňte, že je tu mnoho lidí, kteří Vám mohou ve Vaší situaci pomoci. Může se jednat jen o blízké či kolegy, pomoci Vám může už jen to, že se někomu svěříte. V případě, že si nevíte rady, neváhejte se obrátit na odborníky. V každém případě je nejdůležitější udělat první krok: přiznat si, co se děje a dělat i malé kroky, které povedou k velkým změnám.

Pokud Vás zajímají témata work-life balance a well-being, doporučujeme podívat se na aktuální rozpis kariérních workshopů, kde se těmto tématům také věnujeme. Workshopy pro Vás pořádáme každý semestr a přihlašování spouštíme s jeho začátkem.