Jak může Erasmus přispět Vaší kariéře?

O Erasmu jste každý z Vás již určitě slyšeli. Každý rok se na něj jako studenti můžete přihlásit a strávit tak semestr bakalářského i magisterského studia na některé ze zahraničních univerzit. Váháte, zda to má smysl? Z pohledu kariéry určitě ano! Přinášíme Vám několik důvodů, proč se Vám vyplatí mít studium v zahraničí nejen ve svém CVčku.

1. Kulturní přizpůsobivost – Jednou z největších výhod účasti v programu Erasmus je právě seznámení se a adaptování na cizí zvyky, jazyky a tradice. Tato zkušenost pak přispívá schopnosti pracovat v multikulturním pracovním prostředí, což je na dnešním globalizovaném trhu práce důležité.
  2. Jazykové dovednosti – Život v cizí zemi je jednou z nejefektivnějších možností, jak si zlepšit své jazykové dovednosti nebo se dokonce naučit nový jazyk. Tato jazyková výhoda může výrazně zatraktivnit Váš životopis a otevřít Vám dveře k pozicím, které vyžadují znalost vice jazyků.
  3. Networking – Studium v zahraničí je skvělou příležitostí k získání nových mezinárodních kontaktů, které se v budoucnu mohou ukázat jako neocenitelné. Některá z nich mohou vést k novým pracovním příležitostem, spolupráci či partnerství.
  4. Atraktivnější CV pro zaměstnavatele – Absolvováním Erasmu se pro spoustu zaměstnavatelů stanete atraktivnějšími. Zaměstnavatelé si totiž cení výše zmíněných jazykových dovedností, samostatnosti, ochoty vystoupit ze své komfortní zóny či přijímat nové výzvy.
  5. Mezinárodní perspektiva – Seznámení se s různými vzdělávacími systémy poskytuje studentům širší perspektivu. Toto globální přemýšlení je pak na pracovišti vyhledávanou vlastností, jelikož umožňuje každému přistupovat k výzvám z různých úhlů pohledu, což podporuje jejich kreativitu a inovativní přemýšlení.
  6. Globální pracovní příležitosti – Zaměstnavatelé oceňují hodnotu mezinárodních zkušeností a absolventi programu Erasmus jsou velmi konkurenceschopní na trhu práce. Mnoho společností aktivně vyhledává kandidáty se schopností orientovat se v rozmanitých kulturních prostředích a se zkušenostmi ze zahraničí.

Tyto zmíněné výhody Vám mohou v mnohém pomoci se lépe probojovat směrem k Vaší vysněné kariéře. Samozřejmě je nutné na sobě z dlouhodobého hlediska náležitě pracovat – pouze pasivní účast na Erasmu Vám mnohé nepřinese. Pokud už ale získáte na Erasmu tolik ceněné zkušenosti, myslete na to, že je musíte zaměstnavatelům umět prodat – Erasmus Vám jednoznačný úspěch nezaručí, když se o Vašich kvalitách nikdo nedozví. V každém případě by byla škoda nevyužít této příležitosti, kterou VŠE svým studentům v rámci studia v zahraničí nabízí. Veškeré zážitky a zkušenosti Vám nikdo nevezme a zůstanou Vám na celý život.

Více o přínosech Erasmu se můžete dozvědět z Tedtalku od profesora Dr. Alexandera Au.