Nejčastější chyby, kterých se dopouštíte ve svém životopise

Dobrých životopisů je opravdu málo. Chcete aby ten Váš byl jedním z nich a nespadal mezi ty průměrné? Čtěte dál! Přinášíme Vám přehled nejčastějších chyb při psaní životopisu.

Nepřizpůsobujete životopis konkrétní pracovní pozici, na kterou se hlásíte

Přizpůsobení životopisu mnohem lépe ukáže personalistům, že se pro danou roli hodíte. Personalisté při výběrovém řízení požadují po uchazečích konkrétní znalosti a zkušenosti a právě ty je vhodné v životopise zmínit tak, aby bylo na první pohled jasné, že je pracovní pozice pro Vás ideální, a že jste na ni připraveni. Pro utvoření takového životopisu je nutné zaměřit se na popis pracovní pozice a zeptat se sebe samého, zda Váš životopis tomuto popisu odpovídá. Měli byste být v popisu svých schopností specifičtí.

Zmiňujete nepodstatné osobní informace

Je samozřejmě důležité, aby Váš životopis obsahoval základní informace jako jméno, kontaktní údaje, údaje o vzdělání a dosavadních pracovních zkušenostech, znalostech, dovednostech, osobnostních předpokladech a zálibách. Zcela nepodstatné jsou pak ale informace o rodinném či zdravotním stavu, počtu dětí nebo o základní škole či brigádách. Základní školu zmiňovat určitě nemusíte, jestliže máte vyšší dosažené vzdělání, a vypisovat všechny brigády by bylo nesměrodatné zejména v případě, pokud by byly mimo obor, ve kterém se ucházíte o pracovní pozici, a pokud tedy nejsou nijak relevantní. Stejně tak nemusíte zmiňovat všechny absolvované kurzy, stačí je zobecnit na jejich obor. Určitě nebude užitečné popisovat, že jste absolvovali kurz v oblasti vaření, jestliže se hlásíte na pozici účetní.
Zaměřte se na relevantní informace, které personalistovi ukáží, čím budete pro firmu přínosem.

Váš životopis je příliš dlouhý

Dokážete si asi představit, kolik životopisů musí personalisté jednotlivých firem projít. Proto je pochopitelné, že například pětistránkový životopis by nikdo nechtěl číst celý. Soustřeďte se tedy na to, aby byl životopis stručný a maximálně na 1-2 strany, nicméně ideální je pouze jednostránkový životopis. Do detailu postačí rozepsat pouze poslední 2-3 pracovní zkušenosti, které jsou pro tuto funkci relevantní, ostatní pracovní zkušenosti můžete s klidem v duši zkrátit – můžete si být jisti, že by si je personalisté stejně nečetli.
Držte se toho, že méně je více, a pokud bude personalistu zajímat něco, co jste v životopise zmínili jen okrajově, určitě bude mít prostor se Vás na to zeptat při pohovoru.

Nevhodná fotografie

Ačkoli se to někomu může zdát jako jasná věc, stále se personalisté v životopisech uchazečů potýkají s nevhodně zvolenými fotografiemi. Vyhněte se selfie fotografiím či snímkům z pláže nebo z baru. Snažte se být maximálně profesionální, abyste udělali dojem. A nezapomeňte se usmívat, budete vypadat sebevědoměji.

Životopis obsahuje gramatické chyby a překlepy

Předpokládáme, že si po sobě životopis zkontrolujete, ale nechte si jej překontrolovat i od někoho jiného. S větší pravděpodobností pak eliminujete co nejvíce překlepů a chyb, které kazí Váš první dojem na personalistu. Dejte si ale pozor i na úroveň vyjadřování a také buďte pečliví při sepisování kontaktních údajů, kde by Vám jedno zaměněné písmeno či číslo mohlo významně uškodit.

Pozor byste si měli také dát na následující:
  • Neprofesionální e-mailová adresa například z Vašeho mládí, která obsahuje nevhodné přezdívky
  • Neaktualizovaný životopis, který neobsahuje aktuální informace
  • Vyšperkovaná grafická podoba životopisu, ale zaostávající obsah
  • Soustředění se na hard skills, ale zanedbávání soft skills (vlastností a kompetencí)

Doporučujeme Vám, abyste si na sepsání životopisu vyhradili opravdu dostatek času a jako uchazeč o nové zaměstnání se nedopustili těch nejčastějších chyb, které jsme Vám shrnuli v tomto článku. Věříme, že vyvarováním se těchto chyb si o mnoho zvýšíte Vaše šance na přijetí. Držíme Vám palce!

Nejčastější chyby, kterých se dopouštíte ve svém životopise