Jak úspěšně začít nový semestr?

Začátek nového semestru představuje pro mnohé z nás pomyslný nový začátek plný nejrůznějších předsevzetí (Teď už budu opravdu pracovat průběžně. Nebudu nic nechávat na poslední chvíli. Zadané úkoly vypracuju a odevzdám hned. Od zítřka začnu… ). Jak ale dobře víme z novoročních předsevzetí, málokdo si na ně vzpomene už po pár týdnech. Pokud ale chceme něco změnit, obrátit k lepšímu a ulehčit si do budoucna nejen práci, ale také naše nervy, začátek semestru představuje ideální období pro nastavení nových pravidel a rutiny. Pojďme společně probrat několik tipů, jak si svůj start v novém semestru co nejvíce ulehčit.

 

Základ úspěchu: time management

Time management neboli schopnost zorganizovat si efektivně svůj čas, je opravdu umění. Je důležité dokázat si svůj den rozvrhnout tak, abychom stihli to podstatné a zároveň měli také čas věnovat se sami sobě a svým potřebám, koníčkům a odpočinku. Plánujte si tedy svůj program, pište si úkoly, které musíte stihnout další den či týden. Naučte se veškeré úkoly zapisovat. Třeba na papírek, který nalepíte na lednici nebo nástěnku či jiné viditelné místo a s gustem ho po splnění úkolu zmuchláte a zahodíte do koše! Uvidíte, uleví se vám. Zapisovat můžete také do sešitu nebo diáře, či jen do poznámek v mobilu. Sepsání úkolů nezabere déle než 5 minut, ale ušetří Vám to hromadu času přemýšlením a vzpomínáním, na co že jste to vlastně neměli zapomenout. S organizováním Vašeho času Vám také mohou pomoci různé aplikace, většina z nich funguje na bázi klasických poznámek či to-do listů.

 

Diář a kalendář

Ať už v papírové či elektronické podobě, tito dva pomocníci Vám určitě usnadní život. Při jejich pravidelném používání se stanete mistry v time managementu a už nikdy na nic nezapomenete. 😎

Před začátkem semestru si podle harmonogramu akademického roku (semestru) poznačte do kalendáře nebo diáře termíny jako začátek semestru, inovační týden, děkanské, rektorské či sportovní dny a státní svátky. Předejdete tak nepříjemnému vstávání do školy, když to není nutné.

Po prvním týdnu semestru si do kalendáře nebo diáře zapište další důležité dny, jako jsou termíny průběžných testů, termíny odevzdávání semestrálních prací apod. Pomůže Vám to se lépe připravit a zorganizovat si práci tak, abyste o všem věděli s dostatečným předstihem a mohli efektivně plánovat svůj čas. Nebudete se pak zbytečně stresovat například doděláváním seminárky na poslední chvíli.

 

Kvalitní spánek

Může se to zdát jako klišé, ale kvalitní spánek je opravdu jedním z nejdůležitějších kroků k Vašemu úspěchu. Je důležitý pro načerpání energie a regeneraci nejen těla, ale také orgánu, který dostává v průběhu semestru opravdu zabrat, Vašemu mozku. Pravidelný a kvalitní spánek vám zajistí více energie a také větší motivaci a chuť plnit stanovené cíle a úkoly. Vybudujte si vlastní spánkovou rutinu: minimálně  týden před začátkem semestru si nastavte pravidelný spánkový režim. Choďte spát vždy ve stejnou hodinu a ve stejnou hodinu vstávejte. Pomůžete tak vlastnímu tělu zvyknout si na nadcházející řád a vstávání do školy pak nebude tak bolestivé a náročné. Také nezapomínejte na doporučených 7 – 8 hodin spánku denně.

 

Další tipy

Před začátkem semestru

Projděte si sylaby všech zapsaných předmětů a zjistěte si, co vše Vás v průběhu semestru čeká. Vypište si, jaké povinnosti je třeba za každý předmět splnit a jakým typem zkoušky jsou jednotlivé předměty ukončeny. Mějte přehled o všem, co Vás čeká a buďte připraveni!

V počítači si připravte nové složky na online poznámky nebo rovnou pro celé předměty, kde budete mít všechny potřebné materiály pohromadě. Přehlednost a organizovanost se určitě vyplatí, protože Vám ušetří čas, který byste strávili zbytečným hledáním souborů. Pokud používáte i klasické sešity, kupte si nové a přidejte i zvýrazňovače či barevné lepící papírky na zapisování poznámek a úkolů.

 

V průběhu semestru

Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek. Známé české přísloví, které ale v souvislosti s time managementem opravdu funguje. Určitě objevíte spoustu úkolů, jejichž splnění nezabere tolik času a tudíž není třeba je odkládat.

Myslete také na svou pohodu a nastavte si jako cíl, že večer už se od určité hodiny nebudete učit nebo dělat úkoly do školy. Místo toho věnujte čas sobě a svým potřebám (podívejte se na oblíbený seriál, přečtěte si kus knížky nebo zajímavého článku, poslechněte si poutavý podcast….). Toto pravidlo Vám zajistí motivaci stihnout všechny úkoly rychleji bez zbytečné prokrastinace a navíc získáte pravidelný čas na odreagování a načerpání energie na další den.

V okamžiku, kdy jsou všechna pravidla nastavena, je důležité to s novou rutinou a organizovaností vydržet! Všichni si na začátku semestru říkáme, že budeme chodit na všechny přednášky nebo si budeme psát vlastní poznámky apod., ale pokud nevydržíme, nemůžeme očekávat nějaké usnadnění a úspěch. Konzistence a důslednost je v tomto případně zásadní. Motivací Vám může být i to, že čím lépe a poctivě se budete věnovat studiu v průběhu semestru, tím jednodušší pro Vás bude zkouškové období.

A poslední rada na závěr: NEPŘEHÁNĚT TO. Všeho moc škodí, a proto je lepší řídit se vlastními úsudky a pocity. Nikdo nejsme superman, každý z nás občas nestíhá a je to tak úplně v pořádku. Jen je potřeba si dávat pozor, aby se to nestávalo pravidelně a nepřidělávali jsme si zbytečný stres, který může způsobovat i spoustu závažných zdravotních problémů.